Часто забудовники пропонують укласти попередній договір купівлі-продажу квартири. Чи можна підписувати попередній договір купівлі-продажу квартири?

До речі, не забудьте переглянути цікаве відео на тему укладення попереднього договору із забудовником.

Чинним законодавством України передбачено, що договір купівлі-продажу об’єкта нерухомості підлягає нотаріальному посвідченню (ч. 1 ст. 657 Цивільного кодексу України), а тому попередній договір також повинен бути нотаріально посвідчений (ч. 1 ст. 635 Цивільного кодексу України). Недотримання вимоги про нотаріальне посвідчення має наслідком нікчемність такого договору.

Стаття 55 Закону України “Про нотаріат”- встановлює, що угода про відчуження майна, що підлягає реєстрації, посвідчуються за умови подання документів, що підтверджують право власності на майно, що відчужується, або за наявності державної реєстрації права власності на таке майно у Єдиному Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Таким чином, нотаріус не має права посвідчувати попередній договір купівлі-продажу квартири, оскільки право власності на неї ще не виникло, а квартира не  зареєстрована в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Тому укладення попереднього договору купівлі-продажу в простій письмовій формі (без нотаріального посвідчення) не має юридичної сили, договір вважається нікчемним. У випадку, якщо Забудовник відмовиться передати збудовану квартиру у власність, єдине на що можна розраховувати в судовому порядку – це повернення коштів.

Якщо нотаріус все-таки погодиться та посвідчить такий попередній договір, то це буде прямим порушенням закону, договір може бути визнаний недійсним, а нотаріус – притягнутим до відповідальності за порушення закону.

Як показує судова практика, “інвестор” за попереднім договором не має практично правових механізмів впливу на Забудовника. Забудовник може на власний розсуд розпоряджатися вашими грошима, або відмовитись в майбутньому укласти основний договір купівлі-продажу квартири і ви ніколи її не отримаєте.

Тому форма інвестування у вигляді попереднього договору купівлі-продажу квартири є найбільш ризикованою формою інвестування, а тому спеціалісти сервісу БЕЗПЕЧНО не рекомендують підписувати такі договори.